PolskiУкраїнська

Informacje dla rodziców

Najczęściej zadawane pytania…

Kwestie finansowo-formalne

Jak można zapisać Dziecko do przedszkola?

W przedszkolu obowiązuje rekrutacja zgodnie z dokumentami zawartymi na stronie przedszkola w zakładce rekrutacja, gdzie podane są terminy rekrutacji, kryteria oraz wzór wniosku. W przypadku wolnych miejsc po okresie rekrutacji wniosek o przyjęcie do przedszkola można złożyć w każdym momencie w ciągu całego roku.

Podpisanie umowy.

Po zakończeniu rekrutacji Rodzice zaproszeni są do podpisania umowy z przedszkolem. Umowa jest udostępniana rodzicom w generatorze umów. Wypełnienie trwa tylko kilka minut.

Dni adaptacyjne.

Po zakończeniu rekrutacji w dniach wskazanych przez placówkę organizowane są dni adaptacyjne dla przyjętych Dzieci oraz  pierwsze zebranie z Rodzicami.

W jakich godzinach funkcjonuje przedszkole?

Przedszkole otwarte jest od 6:30-17:00.

Czy Dziecko musi być przyprowadzane do jakiejś konkretnej godziny?

Najlepiej dla Dziecka, gdy jest w przedszkolu do godziny 8:15 – wtedy razem z grupą bierze udział w czynnościach higienicznych i zjada śniadanie.

Jak wygląda Plan Dnia?

Grupy młodsze 3-latki

6.00 – 8.00 schodzenie się dzieci, zabawy swobodne
8.00 – 8.30 czynności organizacyjne, porządkowe, higieniczne
8.30 – 9.00 ŚNIADANIE
9.00 – 11.00 zajęcia dydaktyczne, pobyt na świeżym powietrzu, zabawy kierowane przez nauczyciela,
11.00 – 11.30 czynności organizacyjne, porządkowe, higieniczne

11.30 – 12.00 OBIAD
12.00 – 13.30 leżakowanie w miarę potrzeb
13.30 – 14.00 czynności organizacyjne

14.00 – 14.30 PODWIECZOREK
14.30 – 17.00 zabawy w sali lub na świeżym powietrzu, praca indywidualna, kontakty z rodzicami

Grupy starsze 4 – 6-latki

6.00 – 8.00 schodzenie się dzieci, zabawy swobodne
8.00 – 8.30 czynności organizacyjne, porządkowe, higieniczne
8.30 – 9.00 ŚNIADANIE
9.00 – 11.30 zajęcia dydaktyczne, pobyt na świeżym powietrzu, zabawy kierowane przez nauczyciela,
11.30 – 12.00 czynności organizacyjne, porządkowe, higieniczne

12.00 – 12.30 OBIAD
12.30 – 13.30 zajęcia relaksacyjne / zabawy swobodne
13.30 – 14.00 czynności organizacyjne

14.00 – 14.30 PODWIECZOREK
14.30 – 17.00 zabawy w sali lub na świeżym powietrzu, praca indywidualna, kontakty z rodzicami

Jaka jest wysokość opłat?

Od momentu przyprowadzenia dziecka do przedszkola realizowane jest 5 godzin bezpłatnej opieki. Kolejne godziny są odpłatne zgodne z opłatą wskazaną przez Miasto (wyjątkiem są Dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne – opłata 0zł.) Dodatkowo Rodzic ponosi koszt dziennej stawki żywieniowej wg wybranego pakietu. W przedszkolu mogą być zorganizowane na prośbę rodziców dodatkowe odpłatne zajęcia rozwijające. Rodzic opłaca zajęcia dodatkowe dla Dziecka, jeśli chce, aby Dziecko w nich uczestniczyło. Jest to uregulowane dodatkową umową z organizatorem zajęć. Pozostałe wydatki są ustalane na pierwszym zebraniu z wychowawcą. Dodatkowa opłata to tzw. „wyprawka” na materiały plastyczne. Rodzic opłaca ją jednorazowo na początku roku szkolnego.

Czy są jakieś ulgi dla rodzin wielodzietnych?

Istotną formą pomocy dla dużych rodzin, oferowaną przez miasto Lublin jest wprowadzenie Uchwałą Rady Miasta Lublin z dniem 1 lipca 2019 r. ulg w odpłatnościach w przedszkolach publicznych. Ich zakres wynosi odpowiednio:

– ulga na jedno dziecko uczęszczające do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez Gminę Lublin – 50%;
– ulga na dwoje dzieci uczęszczających do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez Gminę Lublin – na pierwsze dziecko 20%, na drugie 80%;
– ulga na troje dzieci uczęszczających do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez Gminę Lublin – na pierwsze dziecko 20%, na drugie 80%, na trzecie i kolejne 100%.

Przez rodzinę wielodzietną 1 należy rozumieć rodzinę zamieszkałą pod wspólnym adresem na terenie Miasta Lublin, składającą się z rodziców/rodzica posiadających na utrzymaniu troje i więcej dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia lub do ukończenia 25 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje.

Udzielenie ulg odbywa się wyłącznie za okazaniem Karty Rodzina Trzy Plus w sekretariacie.

Czy należy zgłaszać nieobecność Dziecka? Jakie ponosi się wtedy koszty?

Informacje o nieobecności dziecka należy zgłosić do godziny 15.00 dnia poprzedniego, wówczas koszt posiłków zostanie odliczony. Niezgłoszenie nieobecności Dziecka lub nieprawidłowe zgłoszenie np. po wyznaczonym czasie, będzie skutkować naliczeniem opłaty za posiłek w dniu nieobecności.

Czy placówka funkcjonuje w ferie i wakacje oraz w okresach okołoświątecznych?

Przedszkole w czasie ferii i w okresie okołoświątecznym pracuje na zasadzie dyżuru – dla zapisanych dzieci. W czasie wakacji przedszkole ma miesięczną przerwę wakacyjną w tym czasie przeprowadzane są prace remontowe i konserwatorskie budynku. Daty zamknięcia przedszkola podawane są na zebraniu organizacyjnym na początku roku szkolnego.

Czy Dzieci posiadają ubezpieczenie?

Rodzice ubezpieczają Dzieci we własnym zakresie.

Opieka i jej organizacja

Do jakiej grupy uczęszczałoby moje dziecko – docelowa liczebność grupy, liczba osób sprawujących opiekę, wiek dzieci?

Grupy podzielone są ze względu na wiek Dzieci. Każda grupa liczy maksymalnie 25 Dzieci. Opiekę sprawuje dwóch nauczycieli i pomoc nauczyciela.

Jakie są główne zasady, na których opiera się opieka nad dziećmi?

Nauczyciele dbają o bezpieczny pobyt Dzieci w przedszkolu. Każde Dziecko traktowane jest indywidualnie. Nauczyciel reaguje na potrzeby Dziecka. System wartości, który jest realizowany w danej grupie ustalany jest wspólnie z Rodzicami na zebraniu organizacyjnym.

Czy w przedszkolu jest psycholog?

W przedszkolu pracuje psycholog. Ma on również wyznaczony dzień, kiedy pełni dyżur dla Rodziców. Spotkania odbywają się po wcześniejszym umówieniu się drogą mailową.

Czy w przedszkolu jest logopeda?

W przedszkolu jest logopeda, który diagnozuje Dzieci i za zgodą Rodziców realizuje z Dziećmi zajęcia rozwijające aparat mowy.

Czy w przedszkolu podawane są leki?

W przedszkolu obowiązuje zakaz podawania leków przedszkolakom – chyba, że Dyrektor w porozumieniu z Rodzicami zdecyduje inaczej – dotyczy to chorób przewlekłych lub zdiagnozowanej przez lekarza alergii.

Wyżywienie

Jak jest zorganizowane żywienie dzieci?

Posiłki są przygotowywane przez profesjonalną firmę świadczącą usługi cateringowe, która spełnia wszystkie wymogi higieniczno-sanitarne. Dieta jest urozmaicona i zbilansowana oraz dostosowana do wymogów norm żywieniowych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jadłospis jest na bieżąco udostępniany rodzicom.

W jakich godzinach podawane są posiłki?

ŚNIADANIE 8:30, OBIAD11:30 – 12.00, PODWIECZOREK14:00

Moje Dziecko jest alergikiem – jak w takiej sytuacji wygląda jego wyżywienie?

Menu jest dostosowane do potrzeb Dziecka z alergią na podstawie zaświadczenia od lekarza i informacji od Rodziców.

Czy dzieci mają cały czas dostęp do wody?

Dzieci mają stały dostęp do wody z dystrybutora z wodą.

Jak obchodzone są urodziny dzieci? Czy rodzice przynoszą coś do jedzenia?

Sposób obchodzenia urodzin w danej grupie jest ustalany z Rodzicami na zebraniu organizacyjnym na początku roku szkolnego z wychowawczynią.

Wyposażenie i higiena

Czy Dziecko ma obowiązek leżakowania w przedszkolu?

Kwestie leżakowania ustalają Rodzice wraz z nauczycielem podczas zebrania organizacyjnego.

Czy do przedszkola przyjmowane są Dzieci w pampersach?

Do przedszkola nie przyjmowane są Dzieci w pampersach. Ważne jest, aby Dziecko samo potrafiło realizować potrzeby fizjologiczne (chyba, że Dyrektor w porozumieniu z Rodzicami zdecyduje inaczej).

Co wchodzi w skład wyprawki dla przedszkolaka?

Prosimy przygotować dla Dzieci kapcie najlepiej z podeszwą antypoślizgową, min. 1 komplet ubrań na przebranie, pastę do zębów, kubek oraz szczoteczkę do zębów, kocyk i poduszkę w przypadku leżakowania. Na pierwszym spotkaniu organizacyjnym będą podawane wszystkie szczegółowe informacje.

Spacery i wyjścia

Jak często dzieci wychodzą na zewnątrz?

W okresie wiosenno – letnim Dzieci wychodzą na dwór codziennie. W okresie jesienno – zimowym jest to uzależnione od jakości (czystości) powietrza. Normy, do których grupa może wyjść ustala się z Rodzicami na zebraniu organizacyjnym.

Czy przedszkole posiada własny plac zabaw?

Przedszkole posiada własny, bezpieczny i przestronny plac zabaw tuż obok przedszkola.

Czy dzieci spacerują, czy przebywają tylko na placu zabaw?

W zależności od potrzeb Dzieci grupa spędza czas albo na placu zabaw albo spacerując po najbliższej okolicy przedszkola.

Czy sprawdzany jest stan powietrza i przy jakich parametrach dzieci nie wychodzą?

Stan powietrza jest sprawdzany przez nauczyciela przed wyjściem. Parametry, przy których Dzieci nie wychodzą ustalane są z Rodzicami na zebraniu organizacyjnym.

Czy dzieci biorą udział w wyjazdowych wycieczkach? Jak często? W jakich warunkach podróżują?

Dzieci biorą udział w wyjazdowych wycieczkach. Częstotliwość uzależniona jest od decyzji Rodziców. Dzieci podróżują komunikacją miejską (głównie starsze grupy) lub wynajętym autokarem. Dzieci ubrane są w kamizelki odblaskowe lub chusty.

Zajęcia dodatkowe

Jakie zajęcia odbywają się regularnie, np. rytmika?

Bezpłatnie i regularnie odbywają się zajęcia z języka angielskiego (2 razy tygodniu) i rytmiki (1 raz w tygodniu). Możliwa jest też organizacja zajęć z religii.

Czy oprócz stałych zajęć są jakieś inne specjalne wydarzenia, np. teatrzyk?

Oprócz stałych zajęć odbywają się uroczystości przedszkolne i grupowe wg Kalendarza Imprez Szkolnych ustalanego na początku każdego roku. Organizowane są warsztaty, teatrzyki i wycieczki w porozumieniu i za zgodą Rodziców.

Czy w przedszkolu są organizowane przedstawienia, w których biorą udział dzieci? Jak to wygląda w praktyce?

W przedszkolu organizowane są uroczystości, przedstawienia z udziałem Dzieci. Czasem także z udziałem Rodziców i Dziadków, np. jasełka. Wszelkie kwestie organizacyjne ustalane są z Rodzicami na zebraniu organizacyjnym na początku roku szkolnego i w bieżącym toku pracy przedszkola.

Czy zajęcia dodatkowe odbywają się w budynku przedszkola?

Wszystkie zajęcia dodatkowe zarówno płatne, jak i bezpłatne odbywają się w budynku przedszkola.

Jakie zajęcia dodatkowe płatne realizowane są przedszkolu?

Zajęcia dodatkowe płatne realizowane są przed Edukację dla Przyszłości. Aktualną ofertę dla przedszkola można zobaczyć na stronie https://fundacjaedukacja.pl/lista-zajec-dodatkowych 

PolskiУкраїнська